Yeşil İncir Reçeli Tarifi

Nazan'nın tarifi Yeşil İncir Reçeli nasıl yapılır ? Yeşil İncir Reçeli malzemeleri nelerdir ? Yeşil İncir Reçeli Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Yeşil İncir Reçeli Tarifi

Yeşil İncir Reçeli Tarifi’nin Malzemeleri

1 kg reçellik yeşil incir

1 kg tozşeker

5 su bardağı su

½ limonun suyu

2 adet limon tuzu

Yeşil İncir Reçeli Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Reçellik inciri Geniş bir çelik tencereye 20 su bardağı su koyup orta ısılı ateşte kaynatalım. Incirleri kaynayan suya aktarıp hafifçe yumuşayıncaya kadar, 20-25 dakika haşlayalım. Incirleri tencereden alarak süzülmeye bırakalım.
  2. Diğer taraftan, tozşeker ve suyu çelik tencereye koyup orta ateşte, arada sırada karıştırarak kaynatalım. Şerbet kaynamaya başlayınca 10 dakika daha kaynatarak şurubu koyulaştıralım ve iyice süzülmüş olan incirleri tencereye aktarıp yüksek ısılı ateşte 5 dakika kadar kaynatalım.
  3. Ocağın altını kısıp reçeli 30 dakika da kısık ateşte pişirelim Kaynarken çok fazla karıştırmamaya ve kaşığı tencerenin kenarındaki şekerlenen kısma değdirmemeye dikkat edelim. Reçelin kıvamını anlamak için bir çay kaşığı kadar alıp porselen bir tabağa damlatın. Akıcılığını kaybetmişse pişmiş demektir, hala akıcı kıvamdaysa kaynatmaya devam edin.
  4. Kıvama gelen reçeli ocaktan almadan önce limon suyunu ve limon tuzunu ekleyip 5 dakika daha kaynatalım. Ocaktan alarak ılık hale gelmesini bekleyelim.
  5. Reçel soğuduktan sonra temiz bir kavanoza doldurup Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp serin bir yerde muhafaza edelim.
  6. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Yeşil İncir Reçeli Tarifi'nin Detayları
Zorluk
Orta
Yemek Öğünü
Kahvaltı
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Yeşil İncir Reçeli Tarifine Ait Benzer Tarifler

Yeşil İncir Reçeli Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi