Tava Kete Tarifi

Nurselin Mutfağı'nın tarifi Tava Kete nasıl yapılır ? Tava Kete malzemeleri nelerdir ? Tava Kete Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Tava Kete Tarifi

Tava Kete Tarifi’nin Malzemeleri

Un (Aldığı kadar)
500 gr. Terayağ
Yarım su bardağı süt
1 tatlı kaşığı maya
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı kabartma tozu

Tava Kete Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Sütü ocakta ılıyıncaya kadar ısıtalım. İçine ılık su ilave edelim. Toz maya karışımı ekleyerek topaklanmaması ve hamura istenilen kabarıklığı vermesi için iyice yedirelim. İçine aldığı kadar un ekleyelim.
  2. Tereyağını köpükleri kayboluncaya kadar eritelim. Ayrı bir kaba 5-6 kepçe un koyalım ve ortasını havuz gibi açalım. İçine eriyen tereyağını dökelim. Tereyağı eklenen unu iyice yoğuralım, yoğururken de azar zar yağ eklemeye devam edelim. Parça parça bir kete içi elde edelim.
  3. Dinlenen Kete hamurundan parçalar koparıp avuç içinde yuvarlayarak mandalina büyüklüğünde bezeler yapalım ve açalım. 6 tane yufkayı aralarını yağlayarak üst üste kapatalım ve 4 eşit parçaya bölelim. Geriye kalan yufkaları da yağlayıp üst üste koyalım ve yine 4’e ayıralım.
  4. Üçgen şeklindeki yufkaların ortasına iç harcı olan hamurdan koyalım. Yufka ortasındaki hamuru kapatacak şekilde kenarlarından büzelim ve tekrar tek parça bir beze haline getirelim.
  5. İçi hamurlu bezeyi elle inceltelim. Tüm yufkaları, içi hamurlu bezeler haline getirdikten sonra kızgın yağda iki tarafı kızarana kadar pişirelim. Tava Keteyi sıcak olarak servis edelim.

Yemek Tarifleri
Tava Kete Tarifi'nin Detayları
Zorluk
Orta
Yemek Öğünü
Kahvaltı
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Tava Kete Tarifine Ait Benzer Tarifler

Tava Kete Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi