Su Böreği (Kayseri) Tarifi

Nazan'nın tarifi Su Böreği (Kayseri) nasıl yapılır ? Su Böreği (Kayseri) malzemeleri nelerdir ? Su Böreği (Kayseri) Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Su Böreği (Kayseri) Tarifi

Su Böreği (Kayseri) Tarifi’nin Malzemeleri

Hamur için 

500-600 gram un

5 yumurta

2-3 kaşık zeytinyağı

250 gram margarin

Ilık su

Harç İçin

2-3 adet kıyılmış soğan

1 çay bardağı zeytinyağı

250 gram kıyma

Maydanoz

Kırmızıbiber

Tuz

 

Su Böreği (Kayseri) Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Su Böreğinin hamuru için bir kaba hamur için gerekli tüm malzemeleri alıp kulak memesi kıvamında bir hamur yoğurup, 15-20 dakika dinlenmeye bırakalım.
  2. Su Böreğinin içi için bir tavaya yağ ile ince kıyılmış soğanı ekleyip, hafif kavuralım. Üzerine kıymayı ekleyip, pişirelim. Üzerine ocaktan alıp, ince kıyılmış maydanoz tuz ve baharatını ekleyip, karıştıralım.
  3. Dinlendirilen hamuru 5 eşit parçaya ayırıp, sini büyüklüğünde açalım. Açtığımız hamurun ikisi hariç diğerleri dörde bölünerek tek tek kaynayan tuzlu ve biraz yağlı suya atıp, 1 dk. haşlayalım.
  4. Daha sonra haşlanan hamur alıp, soğuk suya atalım. Soğuyan hamuru yuvarlak tabanlı bir süzgecin üzerine yerleştirip, temiz bir bez yardımıyla kurulayalım.
  5. Tüm kesilen hamurlarda bu işlemi uygulayalım. Yağlanmış olan siniye kesilmemiş bir hamuru yerleştirelim. Üzerine erimiş kızgın yağ kaşıkla gezdirelim. Daha sonra haşlanan hamurlar buruşuk bir şekilde her kata dört parça gelecek şekilde yerleştirelim. Üzerini tekrar yağlayalım.
  6. Hazırladığımız kıymalı harcı yağlanmış hamurun üzerine serpilerek dağıtalım. Üç katı bu şekilde yapalım. Daha sonra en üste kuru hamur dikkatlice yerleştirip, Kalan yağı üzerine gezdirelim.
  7. Siniyi bir ocağın üzerine koyup, sürekli çevrilerek böreğin altının pişmesini sağlayalım. Daha sonra böreği bir tepsi yardımıyla ters çevrilerek diğer yüzü de bu şekilde pişirelim. Su Böreği servise hazır.
  8. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Su Böreği (Kayseri) Tarifi'nin Detayları
Hazırlanma zamanı
40 Dk
Pişirme süresi
30 Dk
Zorluk
Orta
Kişi Sayısı
4 Kişi
Yemek Öğünü
Çay Saati
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Su Böreği (Kayseri) Tarifine Ait Benzer Tarifler

Su Böreği (Kayseri) Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi