Portakal Reçeli Tarifi

Nazan'nın tarifi Portakal Reçeli nasıl yapılır ? Portakal Reçeli malzemeleri nelerdir ? Portakal Reçeli Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli Tarifi’nin Malzemeleri

1 kilo portakal
2 kilo toz şeker
4 su bardağı su
1 limonun suyu

Portakal Reçeli Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Portakal Reçeli için öncelikle portakalların bütün olarak kabuklarını kazıyoruz ve soğuk su dolu bir kabın için de 4-5 saat bekletelim. 2 litre kadar suyu geniş bir tencereye alıp, kaynatalım.
  2. Portakalları suya bütün olarak atıp, birkaç dakika haşlayalım. Portakalları çıkarır çıkarmaz hemen soğuk suya koyalım. Bu işlemi iki kere daha tekrarlıyoruz ki portakalın tüm acısı çıksın. Bu işlem bittikten sonra soğuması için bekletelim.
  3. Bu esnada 4 bardak su ve 2 kilo şekeri reçeli hazırlayacağımız tencereye alalım. Şerbet kıvamına gelene kadar birkaç taşım kaynatalım. Şerbet hazır olduğunda minik parçalar halinde doğradığımız portakalları içine koyalım. Reçel kıvamına yakın bir kıvama gelinceye kadar pişirelim
  4. Limon suyunu koyup 3 dakika daha pişirelim. Kıvamı yoğun olmadan alıyoruz ki soğuduğu zaman biraz katılaşacak. Kavanozlara koyup, ağzını sıkıca kapatalım. Portakal Reçeli hazır.
  5. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Portakal Reçeli Tarifi'nin Detayları
Hazırlanma zamanı
20 Dk
Pişirme süresi
80 Dk
Zorluk
Orta
Yemek Öğünü
Kahvaltı
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Portakal Reçeli Tarifine Ait Benzer Tarifler

Portakal Reçeli Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi