Pırasa Musakka (Afyon) Tarifi

Nurselin Mutfağı'nın tarifi Pırasa Musakka (Afyon) nasıl yapılır ? Pırasa Musakka (Afyon) malzemeleri nelerdir ? Pırasa Musakka (Afyon) Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Pırasa Musakka (Afyon) Tarifi

Pırasa Musakka (Afyon) Tarifi’nin Malzemeleri

500 gram dana kıyma

1,5 kilo pırasa

5 adet kuru soğan

1 su bardağı nohut (haşlanmış, kabuğu soyulup 2 ye bölünmüş)

1 adet domates

4 adet sivri biber

1 yemek kaşığı domates salçası

1 yemek kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

 

Pırasa Musakka (Afyon) Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Pırasa Musakka için Bir tavaya kıymayı alıp, yağ ile rengi dönünceye kadar kavuralım. Üzerine yemeklik doğranmış 3 adet soğan ekleyip, kavuralım.
  2. Kavrulan kıymaya kıymaya haşlanıp, 2 ye bölünmüş nohut, tuz, Karabiber ve 1 bardak su ekleyip, suyunu çekinceye kadar pişirelim.
  3. Pırasaların beyaz kısımlarını 1 parmak genişliğinde kesip, tavaya yağ ile alalım. Üzerine 2 adet 4 de bölünmüş soğanı tuz, 1 kaşık domates salçası ekleyip, kapağını kapatalım.
  4. Kısık ateşte hiç karıştırmada 5 dakika pişirelim. Sonra üzerine 1 bardak su ekleyip, suyunu çekinceye kadar pişirelim.
  5. Bir tencerenin altına biber ve domatesler yerleştirip, üzerine kıymalı harç, pişirdiğimiz pırasa ve biraz su ekleyip, 5 -10 dakika pişirip, Pırasa Musakkayı servis tabağına ters çevirerek servis edelim.
  6. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Pırasa Musakka (Afyon) Tarifi'nin Detayları
Zorluk
Orta
Yemek Öğünü
Akşam yemeği
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Pırasa Musakka (Afyon) Tarifine Ait Benzer Tarifler

Pırasa Musakka (Afyon) Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi