Nefis Aşure Tarifi

Nazan'nın tarifi Nefis Aşure nasıl yapılır ? Nefis Aşure malzemeleri nelerdir ? Nefis Aşure Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Nefis Aşure Tarifi

Nefis Aşure Tarifi’nin Malzemeleri

2 su bardağı buğday (1 parmak eksik)

1 su bardağı kuru fasulye

1 su bardağı nohut

2 su bardağı kuru kayısı

Yarım su bardağı sarı üzüm

15 adet kuru incir

Yarım çay bardağı kuş üzümü

2 adet portakalın kabuğu (rendelenmiş)

3.5 su bardağı toz şeker

Yarım su bardağı süt

Süslemek İçin

1 su bardağı fındık

15 adet ceviz

1 adet nar

Kuru kayısı

Badem

Nefis Aşure Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Nefis Aşure için 1 gece önce buğdayı ve kuru fasulyeyi sıcak suda ıslayalım. Nohudun içerisine tuz ilave edip sıcak suda ıslayalım. Nohudun suyunu değiştirip 1 saat haşlayalım. Kuru fasulyenin suyunu değiştirip 15 dakika haşlayalım ve nohudu ayrı tencerelerde haşlayalım.
  2. İncirleri küçük küçük doğrayıp suda haşlayalım ve suyunu süzelim. Kuş üzümlerini 5 dakika kaynatalım ve suyunu süzelim. Kayısıları küçük küçük doğrayıp 2 su bardağı suda şişene kadar haşlayalım. (suyunu dökmüyoruz)
  3. Sarı üzümleri 1 su bardağı suda şişene kadar haşlayalım. (suyunu dökmüyoruz) Buğdayı bol suda yıkayıp suyunu süzelim. Buğdayı, haşlanmış nohudu ve haşlanmış kuru fasulyeyi düdüklü tencereye koyalım. İçerisine 7 su bardağı suyu ilave edelim ve 30 dakika haşlayalım. (kendi düdüklü pişirme süresi farklı olabilir)
  4. Düdüklü tencerede haşlanan malzemeleri tencereye boşaltalım. Sonra tekrar 7 su bardağı su ilave edip 15 dakika daha orta ateşte kaynatalım. Daha sonra toz şekeri ilave edip kaynatalım. Aşuremiz toplamda 35 dakika kaynadıktan sonra sarı üzümleri ve suyuyla birlikte kayısıları ilave edelim.
  5. Aşurenin kaynama süresi 50 dakika olduğunda sütü, incirleri ve portakal kabuğu rendesini ilave edip karıştıralım. Kaynama süresi 1 saat olduğunda üzümlerini ilave edip ocaktan alalım. Aşuremizi kaselere paylaştıralım.
  6. zerlerini ceviz, nar, fındık, kuru kayısı ve badem ile süsleyip servis yapalım. (istediğiniz gibi süsleye bilirsiniz.) Nefis Aşure servise hazır.
  7. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Nefis Aşure Tarifi'nin Detayları
Hazırlanma zamanı
80 Dk
Pişirme süresi
120 Dk
Zorluk
Orta
Kişi Sayısı
15 Kişi
Yemek Öğünü
Ara Öğün
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Nefis Aşure Tarifine Ait Benzer Tarifler

Nefis Aşure Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi