Köy Peyniri Tarifi

Nazan'nın tarifi Köy Peyniri nasıl yapılır ? Köy Peyniri malzemeleri nelerdir ? Köy Peyniri Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Köy Peyniri Tarifi

Köy Peyniri Tarifi’nin Malzemeleri

5 litre süt

Yarım tatlı kaşığı peynir mayası

Kaya tuzu

Köy Peyniri Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Köy Peyniri için sütü tencereye alıp pişirelim. sonra yoğurt mayalar gibi ılımasını bekleyelim. Parmağımızı yakmayacak kıvama gelince mayayı katıp güzelce karıştıralım.
  2. Kapağını kapatıp bir örtüyle örtelim ve bir saat mayandıralım. 1 saatin sonunda açıp kontrol edelim yoğurt gibi tutmuşsa olmuş demektir.
  3. Sonra peynirimizin suyu kolay çıksın diye spatula ile resimdeki gibi dilimlere ayıralım. Sonra süzme torbasına alalım ve altına bir yeğen koyup suyunu leğene biriktirelim.
  4. Peynirin üzerine ağırlık koyup 2-3 suyunu süzdürelim. sonra torbadan çıkartıp dilimleyerek bir leğene alalım ve bol kaya tuzuyla dilimleri tuzlayarak leğene koyalım ve 1 gece böyle bekletelim.
  5. Ertesi gün bir bidona peynirlerimizi yerleştirelim yeğenine çıkan suyunu üzerine dökelim ve süzerken biriktirdiğimiz suyu ekleyip peynirlerin üzerini geçecek kadar peynir suyundan koyalım.
  6. Eğer peynir suyu yerine normal su kullanırsanız peynir çabuk bozulur tuz ve peynirin suyu peynirimizi bozulmaya karşı koruyacak Köy Peyniri hazır.
  7. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Köy Peyniri Tarifi'nin Detayları
Zorluk
Orta
Yemek Öğünü
Kahvaltı
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Köy Peyniri Tarifine Ait Benzer Tarifler

Köy Peyniri Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi