Koruk Suyu Tarifi

Nurselin Mutfağı'nın tarifi Koruk Suyu nasıl yapılır ? Koruk Suyu malzemeleri nelerdir ? Koruk Suyu Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Koruk Suyu Tarifi

Koruk Suyu Tarifi’nin Malzemeleri

  • Üzüm koruğu
  • Toz şeker
  • Hindişah otu (ıtır)

 

Koruk Suyu Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Üzüm koruklarını yıkadıktan sonra saplarından kopartıp derin bir tencereye koyalım. Korukların üstünü bir parmak geçecek kadar su ekleyip kaynatalım. Bu sırada ayrı bir tencerenin içine, üzerine tülbent serilmiş süzgeci koyalım. 30 dakika ocakta pişen korukları süzgece dökelim ve tülbenti sıkıp korukların suyunu iyice çıkaralım.
  2. Suyun içindeki ince parçaların ayrışması için süzmüş olduğunuz koruk suyunu bir kez daha ince tülbentten geçirin. Süzülen koruk suyunu tekrar pişirme tenceresine döküp kaynatalım. Bu aşamada koruk suyunun içine toz şekeri ekleyip karıştıralım ve yaklaşık 3 saat boyunca pişirelim.
  3. Pişirme işlemi sırasında suyun üzerinde oluşan köpükleri (kefleri) tahta kaşıkla alalım. 3 saatin sonunda kaynamakta olan koruk suyunun içine hindişah (ıtır, misk) otunu atalım ve 20 dakika daha karıştırarak kaynatmaya devam edelim.
  4. Tencereyi ocaktan alıp koruk suyunu soğumaya bırakalım. Koruk suyunu servis ederken bardağın 1/4'ünü koruk suyu, diğer kısmını su ile doldurarak karıştıralım. Birkaç kez iki bardak arasında yukarıdan dökerek köpürttüp koruk suyunu servis edelim. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Koruk Suyu Tarifi'nin Detayları
Hazırlanma zamanı
30-40 Dk
Pişirme süresi
60 Dk
Zorluk
Orta
Kişi Sayısı
6-8 Kişi
Yemek Öğünü
Ara Öğün
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Koruk Suyu Tarifine Ait Benzer Tarifler

Koruk Suyu Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi