Kaymaklı Umaç Helvası Tarifi

Nurselin Mutfağı'nın tarifi Kaymaklı Umaç Helvası nasıl yapılır ? Kaymaklı Umaç Helvası malzemeleri nelerdir ? Kaymaklı Umaç Helvası Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Kaymaklı Umaç Helvası Tarifi

Kaymaklı Umaç Helvası Tarifi’nin Malzemeleri

3 su bardağı un
1 çay bardağı süt
500 gram kaymak
1 yemek kaşığı tereyağı
3,5 bardak şeker
3 bardak su

Kaymaklı Umaç Helvası Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Kaymaklı Umaç Helvası için 3 su bardağı un 1 çay bardağı sütle top top olana kadar ovalım. Hamur elekten geçirip İri taneleri ayrı bir kaba alalım. Elenen kısım ve iri parçaları bir gece boyunca kuruması için bekletelim.
  2. 3 buçuk bardak şeker 3 bardak ılık suda eritelim. 500 gram kaymağı helvanın pişeceği tavadaalıp eritelim. Üzerine 1 yemek kaşığı tereyağı ekleyelim. İri parçaları (umaçlar) kahverengi olana kadar güzelce kavuralım.
  3. Üzerine hamurun ince kısmı ilave edip, kavurmaya devam edelim. Umaç Helvasını beyaz taneler kalmayacak şekilde kavurup sonra üzerine karıştırarak şekerli ılık su dökelim.
  4. Helva suyunu çekince ocağın altını kapatalım. Tencerenin kapağı kapatılıp umaç helvasını demlenmeye bırakalım. Kaymaklı Umaç Helvası servise hazırdır.
  5. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Kaymaklı Umaç Helvası Tarifi'nin Detayları
Zorluk
Kolay
Yemek Öğünü
Akşam yemeği
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Kaymaklı Umaç Helvası Tarifine Ait Benzer Tarifler

Kaymaklı Umaç Helvası Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi