Kabak Tatlısı Tarifi

Nurselin Mutfağı'nın tarifi Kabak Tatlısı nasıl yapılır ? Kabak Tatlısı malzemeleri nelerdir ? Kabak Tatlısı Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak Tatlısı Tarifi’nin Malzemeleri

  • 2 kilo balkabağı
  • 4 su bardağı şeker
Üzeri İçin
  • Dövülmüş ceviz
  • Arzuya göre tahin

Kabak Tatlısı Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Kabakların kabuklarını soyup iri iri doğrayalım.Kabakları yıkayıp suyunu süzelim. Kabakları derin bir tencereye iki sıra halinde dizelim. (İki sıra dizmekteki nedenimiz kendi suyunda pişireceği için üstte kalan kabakların şekeri çekmesi için iki sıra dizelim.)
  2. Şekerin yarısını koyup tencerenin kapağını kapatıp yüksek ateşte bir taşım kaynattıktan sonra ocağı kısıp ağır ateşte pişirelim. Kabaklar iyice piştikten sonra ocağı kapatıp yarım saat soğumaya bırakalım. Üzerine şekerin kalanını döküp tekrar ağır ateşte bir miktar daha pişirelim.
  3. (Kabak kaynarken çok fazla su salar ve şeker kabağı daha fazla sulandırır ve kabağın dağılmasına neden olur. Piştikten sonra koyulan şeker tam tersine kabağın toparlanmasını sağlar ve tatlının suyunu kıvama getirir.)
  4. Kabak tatlısı piştikten sonra soğumaya bırakalım. Kabak tatlısı soğuduktan sonra üzerine isteğe bağlı tahin gezdirip üzerine ceviz serpip servis edelim. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Kabak Tatlısı Tarifi'nin Detayları
Hazırlanma zamanı
20 Dk
Pişirme süresi
50 Dk
Zorluk
Kolay
Kişi Sayısı
4 Kişi
Yemek Öğünü
Akşam yemeği
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Kabak Tatlısı Tarifine Ait Benzer Tarifler

Kabak Tatlısı Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi