İzmir Lokması Tarifi

Nurselin Mutfağı'nın tarifi İzmir Lokması nasıl yapılır ? İzmir Lokması malzemeleri nelerdir ? İzmir Lokması Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

İzmir Lokması Tarifi

İzmir Lokması Tarifi’nin Malzemeleri

göz kararı un,
yaş maya,
3 yemek kaşığı şeker,
1 yemek kaşığı sıvı yağ,
Şerbeti için
1 su bardağı şeker,
1 su bardağından eksik su
Kızartmak için
2 litre sıvıyağ

İzmir Lokması Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. 1 su bardağı şekere 1 su bardağından eksik ılık su koyalım. Karıştırarak şekeri eritelim.
  2. Derin bir kabın için 3,5 bardak ılık su dökelim. Üzerine küçük parçalar haline getirilen yaş mayayı atalım. Hamurun kabarması için 3 yemek kaşığı şeker ilave edelim. Bir miktar tuz ve bir yemek kaşığı ayçiçeği yağı dökelim. Tüm malzemeyi elle karıştırarak mayanın gevşemesini sağlayalım. Ardından alabildiği kadar un ilave edelim.
  3. Lokma sıkılarak atılacağı için hamurun kıvamının çok sert olmaması gerekir. Hamur, içine hava kabarcıkları katarak, vurmak suretiyle karıştıralım. 20 dakika elle sürekli çırpalım hamurun kabarması için dinlenmeye bırakalım.
  4. Küçük bir kaba el ıslatmak için su koyalım. 2 litre ayçiçeği yağını tavada kızdıralım. Önce kabın içindeki suda el ıslatalım sonra mayalanan hamurdan avuç içine alalım, sıkarak top haline getirelim.
  5. Ortasını baş parmağı ile delelim (Yağda eşit oranda kızarması için ortasını mutlaka delmek gerekir). Top halindeki hamuru yağın içine atalım. Her iki tarafı da eşit oranda kızaran lokmaları yağdan çıkarıp, servis tabağına alalım.
  6. Üzerine soğuk şerbet gezdirelim. İzmir lokmamız servise hazır.

Yemek Tarifleri
İzmir Lokması Tarifi'nin Detayları
Zorluk
Orta
Yemek Öğünü
Akşam yemeği
Gönderen
Yayınlama Tarihi
İzmir Lokması Tarifine Ait Benzer Tarifler

İzmir Lokması Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi