Gılnış (Çeçen) tarifi

Nazan'nın tarifi Gılnış (Çeçen) tarifi nasıl yapılır ? Gılnış (Çeçen) tarifi malzemeleri nelerdir ? Gılnış (Çeçen) tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Gılnış (Çeçen) tarifi

Gılnış (Çeçen) tarifi’nin Malzemeleri

8 -10 edet tavuk but

500 gram un

1 tatlı kaşığı deniz tuzu

2-3 yemek kaşığı zeytinyağı

Su

6-7 diş sarımsak

Gılnış (Çeçen) tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Gılnışın hamuru için Un, tuz, yağ ve suyu bir kaba alalım ve orta sertlikte bir hamur yoğuralım. hamuru 30 dakika dinlenmeye bırakalım.
  2. Dinlenen hamuru küçük bezelere ayıralım ve her bezeyi oklava şeklinde fazla kalın olmayacak şekilde elimizle uzatalım.
  3. Her şeridi serçe parmağımız uzunluğunda keselim Kestiğiniz hamuru parmak uçlarımızı hamurun ortasına bastırarak kendiniz tarafına doğru çekelim ve parmaklarınızın toplayarak resimdeki gibi içi boş hamurlar yapalım.
  4. Hamurları (gılnışı) tepsiye dizelim. Butları tencereye alalım ve üzerine tuz su ekleyip haşlayalım. Haşlanan butları sudan alalım.
  5. Tavuk suyunun üzerine normal su ekleyip ocakta kaynatalım. hamurumuzu suya atıp haşlayalım ve haşlanınca kevgirle sudan alıp servis tabağına koyalım.
  6. Servis tabağına aldığımız hamurların üzerine butları yerleştirelim. sarımsakları soyup ezelim ve hamuru (gılnışı) haşladığımız suya ekleyelim.
  7. Suyu kaselere alıp servis tabağının ortasına yerleştirelim. hamuru ve eti sarımsaklı suya batırarak yiyoruz Gılnış servise hazır.
  8. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Gılnış (Çeçen) tarifi'nin Detayları
Zorluk
Zor
Yemek Öğünü
Akşam yemeği
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Gılnış (Çeçen) tarifine Ait Benzer Tarifler

Gılnış (Çeçen) tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi