Fasulye Turşusu Tarifi

Nazan'nın tarifi Fasulye Turşusu nasıl yapılır ? Fasulye Turşusu malzemeleri nelerdir ? Fasulye Turşusu Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Fasulye Turşusu Tarifi

Fasulye Turşusu Tarifi’nin Malzemeleri

5 kilo taze fasulye

20 diş sarımsak

4 su bardağı üzüm sirkesi

5 yemek kaşığı kaya tuzu

Fasulye Turşusu Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Fasulye Turşusu için Fasulyelerimizi temizleyip ayıklayayım Bir taraftan da büyükçe bir tenceremizin içine 2 litre su alarak kaynatalım. Yıkadığımız fasulyeleri suyun içine atıp rengi dönecek kadar bir taşım kaynatalım
  2. Turşumuzun erimemesi için fazla kaynatmıyoruz. Fasulyelerimizi çıkarıp büyükçe bir tepsiye alarak iyice soğuyana kadar bekletelim. Turşumuzun suyunu hazırlamak için derince bir kabın içine tuzunu ve 2 litre su alarak tuzu eriyene kadar karıştıralım.
  3. Sirkesini de ilave ederek turşu suyumuzu hazırlayalım. Soğuyan fasulyelerimizi turşu kuracağımız kabın içine aralarına sarımsaklarımızı ikiye üçe bölerek atıp yerleştirelim. Araları boşluk kalmayacak şekilde sıkıca fasulyelerimizi yerleştirip suyunu ilave edelim. Sonra ağzını sıkıca kapatalım.
  4. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Fasulye Turşusu Tarifi'nin Detayları
Zorluk
Orta
Yemek Öğünü
Akşam yemeği
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Fasulye Turşusu Tarifine Ait Benzer Tarifler

Fasulye Turşusu Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi