Ev Yapımı Hellim Peyniri Tarifi

Nazan'nın tarifi Ev Yapımı Hellim Peyniri nasıl yapılır ? Ev Yapımı Hellim Peyniri malzemeleri nelerdir ? Ev Yapımı Hellim Peyniri Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Ev Yapımı Hellim Peyniri Tarifi

 

Ev Yapımı Hellim Peyniri Tarifi’nin Malzemeleri

  • 10 litre inek sütü
  •  Peynir mayasının kapağı ile yarım kapak peynir mayası
  • 1 litre çiğ süt
  • 1 adet limon

Ev Yapımı Hellim Peyniri Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Ev Yapımı Hellim Peyniri Sütü geniş bir kaba alalım. Peynir mayasını su ile inceltip sütün içerisine ilave edelim. Tahta kaşıkla karıştıralım. Süt kesilinceye kadar bekleyelim. Sonra peynirin dibe çökmesini bekleyelim.
  2. Peynir dibe çökünce elimizle mandalina büyüklüğünde parçalar alalım. Kevgirle kalıplara alalım ve elimizle bastırarak peyniri iyice bastırarak suyunu çıkartalım. Peyniri süzgece alalım ve kere alt üst ederek suyunun çıkmasını sağlayalım. Üzerine hafif bir ağırlık koyalım ve 30 dakika suyunu bırakması için bekletelim.
  3. Peyniri kalıptan çıkarıp dilimleyerek geniş bir tencereye alalım. Peyniri süzerken biriktirdiğimiz suları tencereye boşaltalım. Üzerine 1 litre çiğ süt ve 1 adet limonu sıkıp karıştırıp ocağa alalım. Sonra lor oluşmasını bekleyelim ve fokurdamasını önlemek için lor oluştuğu yerlere tencerenin kenarından soğuk su dökelim.
  4. Lor oluşmaya başlayınca kevgirle suyun üzerinden toplayalım. (geriye yeşil su kalacaktır) Hellimleri 15-20 dakika daha haşlayalım. Peynirler suyun yüzüne çıkınca hellim tam olarak haşlanmış demektir. Üste çıkan peynirleri tencereden çıkarıp üzerine soğuk su döküp biraz soğutalım.
  5. Peynirlerin her yerini tuzlayalım. Daha sonra peynirleri 2 ye katlayıp sularının iyice süzülmesi için 2-3 saat bekletelim. Dolapta bir gece bekletelim. Ev Yapımı Hellim Peyniri servise hazır.
  6. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Ev Yapımı Hellim Peyniri Tarifi'nin Detayları
Zorluk
Orta
Yemek Öğünü
Kahvaltı
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Ev Yapımı Hellim Peyniri Tarifine Ait Benzer Tarifler

Ev Yapımı Hellim Peyniri Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi