Çilek Reçeli Tarifi

Nazan'nın tarifi Çilek Reçeli nasıl yapılır ? Çilek Reçeli malzemeleri nelerdir ? Çilek Reçeli Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Çilek Reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi’nin Malzemeleri

1 kg çilek

1 veya 1,5 kg tozşeker

2 yemek kaşığı limon suyu

Çilek Reçeli Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Çilekleri yıkayıp saplarını ayıklayalım. Tencereye tozşeker ve çilekleri kat kat koyup bir gece bekletelim. Ertesi gün tenceredeki çileği orta ısılı ateşin üzerine koyup tahta kaşıkla hafifçe karıştıralım ve kaynamaya bırakalım. Arada sırada karıştırarak şeker eriyinceye kadar pişirelim.
  2. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısıp. Reçel kaynarken çok fazla karıştırmamaya ve kaşığı tencerenin kenarındakı şekerleşmiş kısma değdirmemeye çalışın. Köpürerek kabaran reçel hemen taşabilir başından ayrılmyalım Reçel kaynadıktan yarım saat sonra bir çay kaşığı kadar alıp porselen bir tabağa damlatın. Akıcılığını kaybetmişse pişmiş demektir, hala akıcıysa kaynatmaya devam edelim.
  3. Reçel kıvamını bulduğunda üzerine limon suyunu veya limon tuzunu ilave edip 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alalım. Tahta bir kaşıkla hafifçe karıştırdıktan sonra ılımaya bırakalım.
  4. Ilık hale gelen reçelin üzerine kağıt peçete yayıp ve elinizle hafifçe bastıralım. Böylece reçelin üzerindeki köpükler kağıt peçeteye yapışacaktır. Kağıt peçetenin bir ucundan tutarak yana doğru yavaşça kaldırın, köpüklerin peçeteyle birlikte kalktığını göreceksiniz. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak reçelin üzerinde kalan köpükleri de temizleyelim Reçeli kuru kavanozlara doldurup, kapaklarını kapatalım ve buzdolabında muhafaza edelim. çilek reçeli hazır.
  5. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Çilek Reçeli Tarifi'nin Detayları
Zorluk
Orta
Yemek Öğünü
Kahvaltı
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Çilek Reçeli Tarifine Ait Benzer Tarifler

Çilek Reçeli Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi