Ballı Lokma Tatlısı Tarifi

Nurselin Mutfağı'nın tarifi Ballı Lokma Tatlısı nasıl yapılır ? Ballı Lokma Tatlısı malzemeleri nelerdir ? Ballı Lokma Tatlısı Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Ballı Lokma Tatlısı Tarifi

Ballı Lokma Tatlısı Tarifi’nin Malzemeleri

Hamuru için
1 Paket Yaş Maya
2 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Süt
Aldığı Kadar Un
Şerbeti için
1 kg Şeker
Üzerini Geçecek Kadar Su
4-5 Damla Limon Suyu

Ballı Lokma Tatlısı Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Şekeri tencereye alalım ve üzerini geçecek kadar su ilave ederek kaynamaya bırakalım. Şekeri iyice eritip şerbet koyulaşmaya başlayınca 4-5 damla limon suyu sıkıp soğumaya bırakalım.
  2. 1 su bardağı süt ve 1 su bardağı suyu cezvede ısıtalım. Bu arada hamurun hazırlanacağı kaba, yumurtaları kıralım ve yaş mayayı ekleyelim. 1 fiske de tuz ekleyerek iyice karıştıralım. Isınan süt ve su karışımını ekleyelim ve karıştırmaya devam edelim.
  3. Kek kıvamında bir hamur elde edene kadar tahta kaşıkla karıştırmaya devam ederek un ekleyelim. Hamuru mayalanması için üzerini kapatıp sıcak bir ortamda dinlenmeye bırakalım.
  4. Kızartma tenceresine bol sıvıyağ ekleyelim ve kızdıralım. Kabaran hamuru avuç içi ile sıkalım. Baş parmak ve işaret parmağıyla sıkıp dışarıya çıkan parçayı ıslak bir kaşık yardımı ile koparıp kızgın yağa atalım.
  5. Hamurların heryerinin pişmesi için devamlı bir kaşık yardımı ile alt üst edelim.
  6. Kızaran lokmaları soğutulan şerbete atalım 1-2 dakika bekledikten sonra şerbeti süzdürerek servis tabağına alalım. Ballı Lokma Tatlısı servise hazırdır.

Yemek Tarifleri
Ballı Lokma Tatlısı Tarifi'nin Detayları
Zorluk
Orta
Yemek Öğünü
Akşam yemeği
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Ballı Lokma Tatlısı Tarifine Ait Benzer Tarifler

Ballı Lokma Tatlısı Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi