Acı Peynir (Kopanisti) Tarifi

Nurselin Mutfağı'nın tarifi Acı Peynir (Kopanisti) nasıl yapılır ? Acı Peynir (Kopanisti) malzemeleri nelerdir ? Acı Peynir (Kopanisti) Tarifi ile alakalı yorumları aşağıdaki form aracılığı ile yapabilirsiniz. Öneri istek ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz.

Acı Peynir (Kopanisti) Tarifi

Acı Peynir (Kopanisti) Tarifi’nin Malzemeleri

  • 10 litre peynir altı suyu
  • 6 litre yağlı keçi sütü

Acı Peynir (Kopanisti) Tarifi'nin Hazırlanışı


  1. Peynir altı suyunu büyükçe bir kazana koyup içine keçi sütünü ekleyip kaynatalım. Kaynamaya başladıktan sonra peynirler oluşmaya başlayıp tencerenin üst kısmına çıkacak. Bütün peynirler çıkıncaya kadar kevgirle peynirleri sırlı çömleğe alalım.
  2. Aldığımız peynirleri bir gece kadar süzdükten sora çok az tuzlayıp üstüne bir tülbent örtüp havadar bir yerde 20 gün boyunca tarhana yoğurur gibi her gün yoğurup üzerini yine tülbentle kapatalım. (Rengi değişir biraz koyulaşır, kokar, bunlar normal mayalanma sürecidir)
  3. 20 gün sonra tuzuna bakıp gerekirse biraz daha tuz ekleyelim. 20 gün daha aynı şekilde her gün yoğurmaya devam edelim. Ve 40 günlük yoğurma ve mayalanma işleminden sonra bir cam kavanoza koyup üzerini kapatacak kadar zeytinyağı ekleyelim.
  4. Buzdolabında en az iki üç ay (ve bu süre uzadıkça peynir lezzetlenir) bekletelim. Acı peynir kopanistiyi sunum tabağına alıp üzerine zeytinyağı döküp servis edelim. Afiyet olsun.

Yemek Tarifleri
Acı Peynir (Kopanisti) Tarifi'nin Detayları
Hazırlanma zamanı
57600 Dk
Pişirme süresi
50-60 Dk
Zorluk
Zor
Kişi Sayısı
20-30 Kişi
Yemek Öğünü
Ara Öğün
Gönderen
Yayınlama Tarihi
Acı Peynir (Kopanisti) Tarifine Ait Benzer Tarifler

Acı Peynir (Kopanisti) Tarifi Hakkında Yorum Yapılmamış.

Yorum bırakmak için. Üye Girişi